Bağda potasyum noksanlığı

Bağcılıkta çok sık görülen bir noksanlık belirtisidir. Potasyum elementi diğer bitkilerde olduğu gibi organik maddenin yapı taşını teşkil eden bileşiklere bağlı olarak bulunmamasına rağmen topraktan en fazla alınan elementlerin başında gelmektedir. Bitkide karbonhidrat metabolizmasında şekerlerin oluşumunda, protein sentezinde, bitkinin su tüketimini ayarlayan gözeneklerin açılıp kapanmasında, bitkinin stres şartlarına dayanıklılığının artmasında, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılıkta ve hücre bölünmelerinde görev alan bir elementtir. Toprakta yeterli düzeyde bulunsa bile çeşitli nedenlerle alınmasında ve bitki bünyesinde işlevlerini yerine getirmesinde zıt ilişkilerle karşılaşır. Bu nedenle sadece toprak analizi yeterli gelmeyip yaprak ve yaprak sapı analizlerinin yapılması gerekmektedir. Noksanlık belirtisi önce eski yaşlı yapraklarda meydana gelir. Yaprak kıyılarından içeriye ve damar aralarına doğru renk açılması ve daha sonra ise kahverengi renk alarak yaprak kıyılarında kurumalar meydana gelir. Yaprağın yeşil kısmı ile renk değişimine uğramış kısmı keskin hatlarla birbirinden ayrılmıştır. Noksanlık belirtileri meyve tutumu ile birlikte başlar ve meyvenin renk dönümünde en şiddetli seviyesine ulaşır.
Potasyum noksanlığında salkımdaki danelerin bir kısmı küçük kalır ve renk oluşumu tam olarak meydana gelmez. Bitkinin düzenli bir şekilde sulanması durumunda ve toprakta yeterli düzeyde potasyum bulunursa noksanlık belirtileri görülmez.Noksanlığında, danedeki kuru madde miktarının azalmasına, şıra oranının düşmesine ve asit miktarının artmasına neden olur. Yapraklarda kuruma adedi fazla olunca asmanın fotosentez oranı azaldığı için verimde önemli derecede düşüşler meydana gelir. Potasyum noksanlığına ait belirtiler aşağıdaki resimlerde gösterilmiştir.Yeterli düzeyde potasyum ile beslenen asmaların üzümleri taze olarak değerlendirildiğinde raf ömrü uzar. Kurutmalıklarda daneler daha iri homojen kuruma meydana getirir.

potasyum-noksanlığı potasyum-noksanlığı-2

İlginizi çekebilir

Bağda azot noksanlığı ve fazlalığı

Asma bitkisinin topraktan en fazla miktarda kaldırdığı besin elementlerinin başında azot gelmektedir.Bitki besini olarak bitkide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*