bağda külleme

Bağda Külleme

BAĞDA KüLLEME (Unicinula necator)

Grape Powdery mildew Fungus, kışı genel olarak tomurcuk pulları arasında, kabuk altında miselyum halinde geçirir. Tomurcuklar (gözler) vejetasyon döneminde oluşmaları sırasında enfekte olurlar. Fungus hifleriyle tomurcuğa yerleşir ve yeni mevsime kadar iç tomurcuk pulları üzerinde dormant durumunda kalır.
Asmalara su yürüyüp tomurcukların patlamasından kısa bir süre sonra aktivite kazanır. Gelişmekte olan sürgün ve yaprakları beyaz bir miselyum ile kaplar. Bu organlar üzerinde bol miktarda konidium oluşur ve bunlar rüzgar aracılığı ile diğer asmalara taşınır. Bu belirtiler sürgünler 20-25 cm üzerinde olunca dikkati çeker.

Hastalık asmanın tüm yeşil organlarında görülür. Asma üzerinde beyaz pudramsı bir görünüm ortaya çıkar.

İlk dönemde hastalık genç yapraklarda güç fark edilir. Genelde yaprakların üst yüzeyinde yağ lekesine benzeyen sarımsı veya parlak lekeler görülür. Yaprak yaşlandıkça parlaklığı gider, kalınlaşır ve gevrekleşerek kenardan içe doğru kıvrılır.

Sürgünler yeşilken hastalıklı kısımlar siyaha yakın koyu kahverengi renk alarak, kışın bu lekeler kırmızımsı kahverengi renge dönüşmektedir.
bağda külleme

Salkımda ise hastalığa erken yakalanan taneler küçük kalır, irileşebilmiş veya olgunlaşmadan hemen önce yakalanan tanelerin sapı doğrultusunda çatladığı görülür. Genelde taneler %8 şekerleninceye kadar devam eder.

Hastalığın gelişimi üzerinde etkili olan iklimsel faktörler sıcaklık ve nemdir. Genellikle gündüz sıcak akşamları serin olduğu hava koşullarında hastalık seyrinde artış görülür. Hastalık için optimum sıcaklıklar 20-27 derece arasındadır. Konidiumların çimlenmesi için % 40-100 nem aralığında olsa da nem oranı artıkça konidum çimlenmesi hızlanır.
Ancak yağmur konidiumları yıkar ve miselyumu tahrip ederek hastalık gelişimini etkiler. Yine yüksek sıcaklıklar konidium çimlenmesini engeller ve 35 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda çimlenme olmaz. Hasatlık oluşumu için 20-28 derece sıcaklıklarda kapalı-bulutlu havalar en uygun koşullardır
bağda külleme

MÜCADELENiN YÖNETiMi

Külleme mücadelesi teknik talimatlara göre hastalık belirtileri oluştuğu zaman başlamaktadır. Buna göre hastalık oluşma riski belirlenmekte ve hastalık riskinin yükseldiği dönemlerde ilaçlı mücadele önerilmektedir.
Bazı ülkelerde ise  gül yada tarla sarmaşığı  gibi hastalığa duyarlı bitkiler  indikatör bitki olarak kullanılmakta hastalık belirtileri bu  bitkiler üzerinde görülür görülmez bağlarda koruyucu mücadeleye başlanmaktadır. Ege bölgesinde hastalık nisan ayının ikinci yarısından itibaren oluşmaya başlamakta  vegatasyon periyodu boyunca  boyunca devam etmektedir. Hastalık danelerde şeker oranı 12 birix oluncaya kadar  görülürken daha sonraki dönemlerde  zennep çöplerinde  ve çiltimlerde oluşmaktadır.

Külleme mücadelesi hastalığının gelişim seyri  ve hastalığın oluşmasında erken ilkbaharda görülen uygun hava koşulları nedeniyle hastalığa karşı mücadeleye erken başlanmalıdır.
ilk ilaçlama sürgünler 4-6 yapraklı dönemde (Safha 9) kükürt kullanılarak yapılmalıdır.
çiçeklenme dönemine kadar aşağıda verilen örnek programda olduğu gibi sistemik özelliklede strobulin grubu ilaçlardan biriyle mücadele yapılabilir.
Hastalığın zaman içinde kullanılan ilaçlara karşı dayanıklılık oluşturması nedeniyle ilaç seçimine dikkat edilmelidir.  Mutlak surette bir dayanıklılık yönetimi uygulanmalıdır.

Bu yönetimin esası hastalığın dayanıklılık  oluşturabilecek yüksek riskli ilaçlardan mümkün olduğunca kaçınmak ayni grup ilaçları üst üste kullanmamak, dayanıklılık  riski yüksek olan ilaçları gereksiz zamanlarda ve yüksek dozlarda kullanmamaktır. Hastalığın dayanıklılık  oluşturabilecek yüksek riskli ilaçlardan mümkün olduğunca kaçınmak aynı grup ilaçları üst üste kullanmamak, dayanıklılık  riski yüksek olan ilaçları gereksiz zamanlarda ve yüksek dozlarda kullanmamaktır. Hastalık etmeni asmanın tüm yeşil organlarını hastalandırabildiğinden ilaçlamalar esnasında kaplama mücadele yapılmalıdır, ilaçlama aletinin memeleri resimde görüldüğü gibi hedefe doğru ayarlanmalıdır.
Hastalıkla mücadelede kültürel önlem olarak aralama işlemi mutlaka yapılmalı, hastalığın gelişimi acısından asma tacındaki sıcaklık önemli olduğundan havalandırma sağlanmalıdır.

Külleme Ruhsatlı Bazı Fungusitler
Domark,Candit,Bayomca,Dinit,Karathane …

BiYOLOJiK üRüNLER Bacillus subtilis (değişik ırklar)
DAYANIKLILIK SAĞLAYANLAR Harpin Protein (Messenger) Gaba/L-Glutamik asit (AuxiGro)

KONTAK ETKi YAPANLAR Bitkisel Yağlar (Narrow Range Oil) Potasyum bicarbonat (yemek sodası)

Yazan:Metin Altın

İlginizi çekebilir

Dolu zararı olan bağlar için önemli duyuru

Dolu zarari olan baglarda hasar durumuna gore budama yapilmalidir.Dolu zarari %100 olan Baglarda 4-6 goz …

5 Yorumlar

  1. Yemek sodasını 100 lt suya ne kadar koymamız gerekir

  2. ökkaş yıldırım

    400 litre suya ne kadar yemek sodası konulmalıdr

  3. Asmada şöyle bir hastalık var.ne yapmalıyım.tşk.koruk olmadan dökülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*