Bağda Salkım Güvesi

Bağda Salkım Güvesi

Salkım güvesi kışı asma kabukları altında ya da diğer korunmuş yerlerde pupa halinde geçirir. İlkbaharda uygun orantılı nem ve sıcaklıkta (bu tarih bölgelere göre Mart, Nisan ya da Mayıs ayına rastlar) kelebekler görülür. Gündüzleri asmanın iç kısımlarında hareketsiz dururlar. Akşamüstü güneş battıktan sonra sıcaklığın +10ºC’ nin üstünde olduğu saatlerde uçuşmaya başlarlar. Uçarak birkaç yüz metreye gidebilirler. Kışlayan pupalardan çıkan kelebekler yumurtalarını çiçek tomurcukları, çiçekler veya çiçek saplarına bırakırlar. Bir dişi ortalama 60-70 yumurta koyar. Bırakılan yumurtalardan 8-10 gün sonra larva çıkar.

Kültürel önlemler:

Salkım Güvesi larvalarının faaliyeti için sıcaklık ve orantılı nem bakımından asmanın iç ve alt kısımları daha uygundur. Bu nedenle asmayı askıya almak, budama ve aralamayı asmanın iç kısmını havadar tutacak şekilde yapmak, bağı otlu bırakmamak, kış temizliğine önem vermek zararlının faaliyetini azaltmak bakımından yararlıdır.

Salkım Güvesi Yumurtası
Salkım Güvesi Yumurtası
fotoğraf 4 (350x263)
Salkım Güvesi Karabaş Dönemi
fotoğraf 1(1) (350x263)
Salkım Güvesi Karabaş dönemi

Biyolojik Mücadele:

Salkım güvesi’ nin birçok doğal düşmanı olmasına rağmen, bunların zararlıyı baskı altında tutacak yoğunlukta bulunmaması nedeniyle uygulamaya verilen bir yöntem yoktur. Ancak larvalarına karşı Bacillus thuringiensis Berl biyopreparatları önerilmektedir.

Biyoteknik Mücadele (Çiftleşmeyi Engelleme Tekniği): Çiftleşmeyi engelleme ya da şaşırtma tekniği, dişi böceklerin çiftleşme çağrısı olarak salgıladığı feromonun yapay olarak üretilip yayıcılarla belirli bir alana dağıtılması sonucu, yoğun bir koku bulutu oluşturulması ve böylelikle erkeklerin, dişilere çiftleşme amacıyla ulaşmasının engellenmesi olarak tanımlanabilir.
Biyolojik mücadele yöntemi olarak kullanılan şaşırma tekniğini ve yayıcılar hakkındaki yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.

Kimyasal Mücadele ve İlaçlama Zamanı

Salkım güvesine karşı ilaçlı mücadele erken uyarı sistemi kapsamında olduğundan ilaçlama yaparken il ve ilçe müdürlüklerinin yapmış oldukları ilanlar dikkate alınmalıdır. Bu ilanlar verilirken eşeysel çekici tuzaklar,fenoloji,etkili sıcaklık toplamları ve yumurta surveyleri gibi kriterler takip edilir ve bunların değerlendirilmesi sonucu erken uyarı yapılır.

ergin salkım güvesi
Ergin Salkım Güvesi

Ovisit Kullanımı

Ovisit (yumurta) etkili ilaçlar, kelebek yumurtasını daneye koymadan önce uygulanmalıdır.

I.Dölde ilaçlama İl ve İlçe Müdürlüklerince genelde önerilmemektedir.

II.Dölde etkili sıcaklıklar toplamı 450-460 gün dereceye ulaşıldığında

III.Dölde 970-980 gün ereceye ulaşıldığında ilaçlamalar yapılmalıdır.

Bu veriler üreticinin tek başına elde edebileceği yada takip edebileceği veriler değildir.

Mutlaka il-ilçe müdürlüklerinin ilanı takip edilmeli ve uyulmalıdır.
Mevcut kullanılan ruhsatlı ovisit etkili ilaçların bekleme sürelerinin 21-28 gün olduğu kalıntı
sorunu yaşanmaması için unutulmamalıdır

Ruhsatlı Ovisitler

Ruhsatlı Ovisitler

Prodigy,
Coregen,
Voliam Targo,
Delegate

Bazı Ruhsatlı Salkım Güvesi İlaçları

Bazı Ruhsatlı Salkım Güvesi İlaçları

Dursban4,
Karete Zeon,
Delfin,
Laser

İlaçlamada dikkat edilecek husular

-ilaçlamalarda kullanılan su kanal,dere,tahliye vs. gibi yerlerden alınmamalı en
azından içilebilecek nitelikte olmalıdır.

-İlaçlama aleti doğru seçilmeli, ilaçlama aletininbasıncına ve traktörün hızına dikkat edilmelidir. Eskimiş yıpranmış mem başlıkları değiştirilmeli bakımları yapılmalıdır.

-Omcaların çok kapalı olması uygulanan ilacı salkıma ulaşmasını engellemektedir. Bunun için yeşil budama (dal kesme ,balatır alma) tekniğine uygun ve zamamnında yapılmalıdır.
kapalı bağ
Salkım yüzeyinin sis şeklinde homojen ıslanması hedeflenmelidir. Yoksa atmış olduğumuz ilaç salkımdan damlacıklar halinde yere damlıyorsa bu tamamen yanlış bir uygulamadır.

-Gereksiz yere hormon uyglamasından kaçınmalıdır.
uzun salkım
Kullanılan ilaçlar kesinlikle Bağa ruhsatlı olmalı.

-Daneye tatlı su yürüdükten sonra gereksiz yere ve çok fazla miktarda sulama yapılmamalıdır. Bu dönemde yapılan gereksiz ve fazla salma sulama ortam nemini arttırmakta ve salkım güvesi için uygun ortam hazırlamaktadır.

-Üzüm hasat zamanını etkileyen yanlış sulama aynı zamanda uç kurumasınada davetiye çıkarmaktadır.
sulama
-Ayrıca şunuda belirtmekte fayda var bu dönemden sonra yapılan yaprak gübresi uygulaması bir fayda getirmemekte aksine kalıntı riskini ortaya çıkarmaktadır.

-Rüzgarlı havada,çiğde ve günün sıcak saatlerinde ilaçlama yapılmamalıdır.

-Aynı dönemde başka ilaçlar atılması gerekliyse rastgele ilaç karışımlarından kaçınılmalıdır.

-Kalıntı sorunu ile karşı karşıya kalmamak için son ilaçlama ile hasat arası süreye dikkat edilmeli ve il-ilçe müdürlüklerinden destek alınmalıdır.

-Boş ambalajları su kaynaklarından uzak yerlerde imha etmeli ve gelişi güzel atılmamalıdır.

Değerlendirme

Tüm bunlarla birlikte yapılan bazı yanlışlarıda söylemeden geçemeyeceğim. Bazı üreticilerimiz devlet desteği olması sebebiyle feromon yayıcı kullanıyor. ovisit ilanı verildiğinde yumurta etkili ilacı kullanıyor sonrada larva döneminde tekrar bir insektisit kullanıyor. Amaç zaten etken madde sayısını azaltıp kalıntısız ve sağlıklı ürün yetiştirmek. Ama iş garanti olsun diye bilinçsizce yapılan ekstra ilaçlamalar hem cebimize zarar veriyor hemde sağlığımıza.

Teknik Talimat

Teknik Talimat

 

İlginizi çekebilir

Dolu zararı olan bağlar için önemli duyuru

Dolu zarari olan baglarda hasar durumuna gore budama yapilmalidir.Dolu zarari %100 olan Baglarda 4-6 goz …

2 Yorumlar

  1. SALKIM GÜVESİ İÇİN FEROMON İSOLET L VEYA RAK 2 BEN MUĞLA ORTACADA OTURUYORUM EVİMİN ÖNÜNDE 20 METRE UZUNLUĞUNDA ÇARDA DA ÜZÜMÜM VAR FEROMON KULLANMAK İSTİYORUM AMA BURALARDA YOK MANİSADA OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR BU KONUDA YARDIMCI OLABİRMİSİNİZ TEŞEKKÜRLER
    tel.05322211957

    • Manisa’da özellikle sarıgöl’de çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. ancak salkım güvesi için kullanılan bu biyolojik yöntem, kullanılan alanın geniş olduğu yerlerde olumlu sonuç verir. az, dar alanlarda tam tersi etki gösterebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*