Ana Sayfa / Bağcılık Hakkında Genel / Hastalık-Zararlı-İlaçlama / Feromon Yayıcı Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Feromon Yayıcı Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Feromon Yayıcı Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Feromon yayıcı halk arasında feromon tuzak olarakta adlandırılır.Salkım güvesi mücadelesinde attığımız en büyük adım  feromon yayıcıların kullanılmaya başlaması oldu.
Son yıllarda artık iyice yaygınlaşmaya başlayan feromon yayıcılar özellikle sofralık üzüm yetiştiriciliğinin ağırlıklı olduğu Sarıgöl ve çevresinde  yoğun bir şekilde kullanılıyor.
Tarım teşkilatı ile üretici firmaların yapmış olduğu yayım çalışmaları ve devletin vermiş olduğu destek sayesinde feromon yayıcıların kullanımı her yıl artarak devam ediyor.
Bu yazımda sizlere feromon yayıcıların teknik özelliklerini anlatmayacağım. Genel kullanım şartlarını ve faydalarını bir kaç kelime ile sıralamak istiyorum.

 

rak2 pro
Rak2 Pro
Rak2 PRo
Rak2 Pro

Feromon yayıcıların avantajlarını kısaca sıralayacak olursak;

-Rezidü riski yoktur.Yani kalıntı sorunu yoktur
-Esnek uygulama zamanına sahiptir
-Dayanıklılık riski yoktur. Heryıl üst üste kullaıldığında salkım güvesi diğer bazı preparatlarda olduğu gibi bu yayıcılara karşı dayanıklılık meaknizması geliştiremez.
-Uygulama yapanlar açısından güvenlidir.
– Çevreye ve yararlı organizmalara saygılıdır.
-Bekleme süresi 0 gündür
– İhracat yapılacak ürünler için uygundur.

İsonet-L
İsonet-L

Ne zaman ve nasıl kullanmalıyım

Feromon yayıcılar kıştan çıkan salkım güvesi birinci dölünün görülmeye başlamasıyla birlikte derhal uygulanmalıdır.
Uçuşu takip için, gözetim tuzaklarının erkenden yerleştirilmesi ve feromon yayıcıların ilk yakalanmalar görülür görülmez önerilen sıklıkta uygulanması tavsiye edilir.
Ilıman iklimlerde, feromon yayıcılar en az 180 gün etkili olurlar.
Şuan piyasada Salkım Güvesi mücadelesinde kullanılan  iki adet feromon yayıcı bulunmaktadır. Birincisi ve uzun yıllardır kullanıla gelen Sumitomo firmasına ait olan İsonet-L ikincisi ise Basf firmasına ait olan ve sektöre oldukça iddialı giren Rak2 pro’dur.

Her iki yayıcının da çalışma mantığı aynı olup şaşırtma tekniği ile salkım güvesi mücadelesini hedeflemektedir.
Her iki yayıcınında kullanma talimatları birbirinden farklıdır. Dekara ne kadar feromon yayıcı uygulanacağı ile ilgili olarak üretici firmayla yada yayıcıları aldığınız zirai ilaç bayisi ve tarım teşkilatı ile mutlaka irtibat kurun. Kulaktan dolma yanlış bilgiler ile uygulama yapmayın.
Feromon yayıcılarla ilgili olarak üretici firmaların kendi web sitelerinden de gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Rak2 pro için tıklayın

İsonet-L için tıklayın

Feromon yayıcılar ilk kullanılmaya başlandığında bağa ruhsatlı bir insektisit ile beraber kombine bir şekilde kullanılabilir. Yayıcı kullanırken en büyük hedefimiz hiç insektisit kullanmadan kalıntı sorunu olmayan ürünler yetiştirebilmektir. Ancak hali hazırda şu an yapılan uygulamalar böyle değil malesef. Feromon yayıcı kullanan üretici sezon içinde salkım güvesi için en az 2 insektisit uygulaması yapıyor. Tabi bu uygulamayı yaperken salkım güvesi için değil unlu bit,thrips için yapıyorum  diyor 🙂 Biraz kendini kaldırıyor ama bu konuda da yapılacak çok bir şey yok.

Her yıl kullanım alanı artan feromon yayıcılara verilen dekar başına destek sürdüğü müddetçe bu yayıcıların uygulanma alanı artarak devam edebilir. Ancak destek kesilirse -ki yakın zamanda kesileceğini tahmin etmiyorum uygulama yapanların oranında belii bir miktar düşüş olacaktır.

Feromon yayıcılar ile ilgili olarak aklıma gelenleri yazdım. Atladığım değinmedim noktalar vara yada konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa konu altına yorum yazın lütfen.

İlginizi çekebilir

Dolu zararı olan bağlar için önemli duyuru

Dolu zarari olan baglarda hasar durumuna gore budama yapilmalidir.Dolu zarari %100 olan Baglarda 4-6 goz …

Bir yorum

  1. MERHABA ÜRÜNÜNÜZ HAKKINDA BİRAZ İNCELEME YAPTIN BENİM HOBİ AMAÇLI 3 ADET ÇARDAK ÜZÜM BAĞIM VAR ÜÇÜ DE FARKLI CİNS ÜZÜMLERİN OLGUNLAŞMA ZAMANIN DA SALKIM GÜVESİ NEDENİYLE HOŞ OLMAYAN DURUMLAR OLUYOR KİMYASAL İLAÇLAR SAĞLIĞA NEKADAR ETKİLİ OLDUĞU HERKES CE AŞİKAR İSONET-L KULLANMA AÇISINDAN SAĞLIKLI OLACAĞINDAN KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUM PAKET İÇERİĞİ AZ SAYIDA OLAN ÜRÜNÜNÜZDEN NASIL TEMİN EDEBİLİRİM.TEŞEKKÜR EDERİM.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*