kısa boğum

Kısa boğum yada Yelpaze yapraklılık virüsü

Kısa boğum yada Yelpaze yapraklılık virüsü

Dünyanın bağcılık yapılan tüm ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak görülmektedir.Manisa İlimizin bağları da değişik oranlarda bu hastalıkla bulaşıktır. Genelde ‘Kısa Boğum’ hastalığı adı verilmesine rağmen ‘Yelpaze yapraklılık’ veya ‘Bulaşık soysuzlaşma’ hastalığı adı da verilmektedir.

kısa boğum

Hastalık,asmalarda genel olarak,düzgün gelişememe sürgün ve yapraklarda normal olmayan çeşitli değişiklikler, salkımlarda silkme ve seyrek taneli salkım oluşumları şeklinde kendini belli eder.

kısaboğum

Grepavine Fan leaf virusune karşı asma çeşitlerinin farklı reaksiyonlar göstermesinden dolayı her asmada farklı belirtiler ortaya çıkabilir.

Hastalık, asmalarda genel olarak, düzgün gelişememe, dal ve yapraklarda normal olmayan çeşitli değişiklikler, salkımlarda silkme ve seyrek daneli salkım oluşumları şeklinde kendini belli eder.

Yapraklardaki Belirtiler:

Kısa boğum virusu asma yapraklarında karakteristik şekil bozuklukları meydana getirir. Yaprak damarları anormal şekilde dağılır ve yaprak kenarlarında irili ufaklı bir dişlenme ortaya çıkar. Yaprak yelpaze şeklini alır. Bu nedenle hastalığın bu şekline ‘yelpaze yapraklılık’ adı verilir. Yapraklar buruşur, kıvrılır ufalır.
kısaboğum3

Bazen ilkbahar başlarında yapraklarda renk değişimi meydana gelir. Bu renk değişimi yaprakların tamamen sararması şeklinde olacağı gibi nokta nokta veya çizgi şeklinde de olabilir. Bu lekeler devamlı olmayıp geçicidir. Bu belirtilerden sonra, sarı mozaik lekeler oluşur.
kısaboğum4

Bazen de olgun yapraklarda , önce ana damar boyunca sarı bir renk değişimi görülür. Bu renk değişimi zamanla damar aralarına da yayılır. Buna ‘damar bantlaşması’ adı verilir.
kısaboğum-5

Ayrıca bazı asmaların yaprakları ufalarak çınar yaprağı şeklini alabilir. Yapraklar küçülür. Nadiren bir saptan çıkma, sırt sırta yapışmış iki yaprak çıkabilir. Birbirine yapışık iki sap oluşabilir. Yaprakların dişleri sivrilir, sayısı artar, kenar oyukları derinleşir.kısaboğum-6

İlkbaharda bu belirtileri gösteren asmalar uzaktan bakıldığında sararmış yapraklarıyla bariz dikkat çeker. Ancak yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla virüsten dolayı yaprakları sararan asmalar eski normal yeşil renklerini tekrar kazanabilir.

Sürgünlerdeki belirtiler:

Sürgünlerde şekil bozulmaları olur. Boğum araları kısalır, aynı yerden birden fazla gözün veya dalın çıkması nedeniyle çatallaşmalar ve yassılaşmalar olur. Sürgünlerin bir sağa bir sola gelişerek S şeklinde ‘zigzag büyüme’, salkım yerine sülük oluşması, boğum aralarında salkım veya sülük oluşması gibi belirtiler ortaya çıkar. Yan sürgünlerin oluşumu ince ve sık olduğundan asma çalı görünümü alır.
7

Salkım Belirtileri:

En tipik belirtiler; salkımda silkme ve salkımda irili ufaklı dane oluşumudur. Çeşitlere göre salkım sayısının azalması, salkımlarda küçülme, dane bağlayamama görülür.

8

Ayrıca; Kısa Boğum Virüsünun ‘gövdede çukurlaşma’ belirtileri meydana getiren ırkları da vardır.

Hasta omcanın anaç kısmı daima aşı kısmına nazaran daha küçük çapta gelişir.
Virustan dolayı aşı anaç uyumsuzluğuna benzer belirti oluşur.
Kısa boğum virüsü kumsal topraklarda sıcak ve güneşli iklimlerde asmayı öldürebilir.Yaşasalar da çok az ürün
verirler

Aşılı olan Sultani çekirdeksiz asmalarında, aşı yerinin alt kısımındaki anaç üzerinde hafif veya çok şiddetli gövde çukurlaşma belirtileri görülmüştür. Aşı yerinin üzerinde dışa doğru şişme meydana gelir. Hasta omcanın anaç kısmı daima aşı kısmına nazaran daha küçük çapta gelişir. Virustan dolayı aşı anaç uyumsuzluğuna benzer belirti oluşur.
Kültürel önlemler;
Kısa boğum virüsü nematodlarla taşındığından Yeni tesis edilecek bağlarda önceden nematod analizi yaptırılmalıdır.

Temiz üretim materyali kullanılmalıdır.

Hastalıklı asmalar sökülmeli ve 2 yıl boyunca yerlerine yeni dikim yapılmamalıdır
Kimyasal Mücadele;
Hastalığın ilaçlı bir mücadelesi yoktur.

 

Kaynak:ozlemkayis.com
salihlitarimsaldanismanlik.org.tr

İlginizi çekebilir

Dolu zararı olan bağlar için önemli duyuru

Dolu zarari olan baglarda hasar durumuna gore budama yapilmalidir.Dolu zarari %100 olan Baglarda 4-6 goz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*