Tane Şişirme Uygulamaları (2021)

Çiçeklenme bitti. Çiçeklenme esnasında gördüğünüz yada yaşadığınız silkme, silkme değildir. Bizi ilgilendiren gerçek silkme çiçekten sonra koruğa döndüğü andır.

GA3 bir gençlik hormonudur ve hücre uzaması sağlaması nediniyle salkım uzar, dane de uzar. çiçeklenme döneminde ise zayıf ile güçlünün birbirinden ayrılmasını sağlayarak bir silkme meydan getirir. Şişirmede görevi hücreleri uzatarak daneyi irileştirmektir.

GA3 hormonu ile ilgili dünyada yapılan çalışmalar göstermiştir ki dane 3-4 mm iken (kibrit başı büyüklüğü) hormonun etkisi başlar dane 6-7 mm iken etki en yüksek düzeye çıkar. 10-12 mm den sonra hiç bir etki göstermeden stabil kalır. Dane 10-12 mm den sonra yaptığınız uygulamalar oluşmakta olan gelecek yıl gözlerine zarar verir. Düzensiz bir uyanmanın yanısıra, kısırlaşma nedeniyle üzüm doğuşu az olur.

GA3 ve CYTOKİNİN

Başka bir gençlik hormonu da cytokinin‘dir. Cytokinin hücre bölünmesini teşvik eder. GA3 hormonu ile birlikte oluşan sinerjiyle iri dane elde edilmesi kolaylaşır. Tüm dünyada şişirme uygulamalarında bu iki hormon türü birlikte kullanılır.

Şimdi sorunumuz burada başlıyor. Çünkü ruhsata tabi olmasından dolayı genelde yaparak gübresi adı altında satılıyor. Deniz yosunlarında bulunan bir hormon türü. İngilizce olan Kelp kelimesi yosun demektir. Adı başka soyadı kelp olan ürünlerin hepsi deniz yosunudur.

30 deniz yosun türü vardır ve bunların elde edildiği kaynaklarda çok farklıdır. Bizi ilgilendiren tarafı bu deniz yosunlarında ne kadar cytokinin var. 1 litre üründe yarım gramdan 5 gr kadar değişebiliyor. İşte bu bilinmezlik ve çeşitlilikte doz uygulamalarında beni zora sokuyor.

İçeriğinde 4 gr cytokonin olan bir deniz yosununu tona 1.5 litre kullanmam gerekiyor. Ben size uygulama formulünü yazacağım. Ancak denizi yosunu içindeki cytokinin miktarı benim sorumluluğumda değil, günahı da vebali alışveriş yaptığınız yerin..

UYGULAMA NASIL YAPILMALI

Ürün içindeki miktar düşük ise az gelebilir. Ben bildiğim en yüksek değer üzerinden vereceğim dozu.

1-Silkmeyi takip edin. İyice bir silksin, dökülen dane dökülsün.

2-Bir kalibrasyon cetveli yada bir kibrit kutusu taşıyın yanınızda. Bakarak karar vermeyin ölçün. Dane 3-4 mm çapa ulaşmış kibrit çöpü başı büyüklüğünde olsun.

3-Silkme sona ermiş dane belirttiğim büyüklüğe gelmiş ise 1 ton suya 400 gr limon tuzu, 1 kg üre ( Düşük biuretli), 1,5 litre deniz yosunu ve 2 litre (40 ppm) hap suyu ilave ederek uygulama yapın. İlaçlama aletini hazırlarken belirttiğim sırayı takip edin. Ayrıca uygulama esnasında hava sıcaklığı 20-24 derece arasında olmalı.

Sabah mı akşam mı gece mi hava sıcaklığına göre karar verin. 25 derece üzerinde ki sıcakta uygulama yapmayın

4-İkinci uygulama da danenin 6-7 mm olmasını bekleyin. Yine ölçerek karar verin. Birinci uygulamadan iki gün sonra beş gün sonramı dane büyüklüğü söyleyecek size. İkinci uygulama da diğerleri ayni kalmak koşuluyla hormon dozu 60 ppm olacak yani bir tona suya 3 litre.

Kolay gelsin.

Yazan :Metin ALTIN
Kaynak: FacebookProfili

Sitemizde ki hiç bir yazı tavsiye niteliğinde değildir.

İlginizi çekebilir

sultani üzüm, sultaniye üzüm

Şişirme Hormonunda Marifet Kimde?

Artık bağlar çiçekten çıkıyor. Kimi yerlerde irileştirme – şişirme hormonları atılmaya başlandı. Salkım uzatma ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*