kuru üzümde hormon

Kurutmalık Üzümde Hormon Uygulaması

Açık ve net söyliyeyim; Kurutmalık üzüm de ben hormon uygulamalarından daha çok besleme den yanayım. Şeker ve korbonhidrat oranını yükselmek 5 kg yaş üzüme karşılık 4 kg yaş üzümden bir kg kuru üzüm üretmek her zaman bizim lehimize. Dünya pazarı tonu 1600 dolar seviyesinde. Biz ne kadar verimi artırıp masrafı azaltırsak eğer o kadar rekabetci olabaliriz ki öyle de olmalıyız. Çünkü en büyük üretici biziz. Ancak pazar fiyatlarını belirleyen dünyanın kuru üzümde ki en küçük ülkesi şili.
kuru üzümde hormon

Hormon uygulamak istiyorsanız
1- Salkım 7-10 cm arasında iken 20 ppm dozunda. ( 100 lt suya 2 hap yada 50 cc hap suyu) uygulayın. Mutlaka suyun pH düşürmek için tona 300 gr limon tuzu ekleyin
2-Uygulamayı mutlak surette tabancayla sprey yada bandırma şeklinde yapın
3- Hormon uygulamalardan sonra bir micro besin uygulması yapın.
4- Kurutmalık üzümde asla seyreltme hormonu uygulamayın. Ancak daneler 3-4 mm büyüklüğe geldiğinde 20 ppm hormon ile birlikte mutlaka deniz yosunu girin. hemen arkasında salkım ucunu kesin.
5- Daneler 3-4 mm iken damlamadan calsiyum girin. Eğer damlamanız yoksa hormon uyguluması arkasından 10 gün arayla kalsiyum uygulaması yapın
6- Danenin yumuşaması ve su yürüme ile birlikte üstten ve damlamadan potasyum girin
7- sürgünler 10-15 cm iken güzel bir aralama yapın. bağ iyi havalansın. Asla yaprak almayın; Danenin yumuşaması ve su yüremesi ile birlikte salkım güneş görecek şekilde yaprak alın.

Yazan: Metin ALTIN

İlginizi çekebilir

sultani üzüm, sultaniye üzüm

Şişirme Hormonunda Marifet Kimde?

Artık bağlar çiçekten çıkıyor. Kimi yerlerde irileştirme – şişirme hormonları atılmaya başlandı. Salkım uzatma ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*