sultani üzüm, sultaniye üzüm

Şişirme Hormonunda Marifet Kimde?

Artık bağlar çiçekten çıkıyor. Kimi yerlerde irileştirme – şişirme hormonları atılmaya başlandı. Salkım uzatma ve silktirme işlemini doğru yapanlar artık şişirme hormonu için hazırlıklarına başladı. Bağda çiçeklenme sonrası yapılması gereken işlemler-irileştirme hormonu  başlıklı yazımızı daha önce okumuşsunuzdur mutlaka ama uygulama öncesi bir kez daha gözatmanızda fayda var.

Bu yazımızda irileştirme-şişirme konusuna tekrar değinmeyeceğiz. Ama bu konuda yapılan yanlışla ilgili kısa açıklama yapacağız.

Tüm dünyada bağlardaki verim dekara 2 ton üzerine kurgulanır ve işlem buna göre yapılır.Çok basit matematik hesabıyla anlatmak gerekirse asma başına 500 gr ağırlığında 25 salkımla bu rakamı elde edersiniz. Dünyada böyle yapar.
Asma başına 20 salkım bırakır ve bu salkımlar 500-600 gr ağırlığa sahip olur salkım üzerindeki dane sayısıda 200 civarındadır.
Biz salkımı metrelerce uzatarak, zaman zaman nerdeyse ortalama 60 üzerinde salkım bırakarak sofralık üzüm yetiştirmeye çalışıyoruz. Buna rağmen hesabınızı yaptığınızdan yine ayni yere gelirsiniz. Ortalama dönüme 2 ton iyi bir rakam olarak karşına çıkar. Kasaya giren üzümden bahsediyorum elbette.

sultani üzüm, sultaniye üzüm

Bunları neden söylüyorum. Biliyorum şimdi benim üreticilerim dane şişirip kahvede hava atabilmek uğruna önüne ne konursa uygulamaya çalışacak. Bir sürü şeyi karıştıracak bağlara atmayı marifetten sayacak. Hele birde denk geldiyse uygulama marifeti yeni kullandığı ürünlerden sayacak.
Aslında böyle birşey yok ama benim üreticim birilerine bilmeden para kazandırmış olacak, bağlarına zarar vermiş olacak.
Her şey GA3 uygulamalarının doğru ve zamanında yapılmasına dayanır. Bağ dediğiniz şey bir bitki ve canlıdır. Yaşamsal olayları ve bunlara karşı tepkileri vardır. Bu olayların nasıl cereyan ettiğini bitkide şu an neler olduğunu bilmek yeterlidir.

Yazan:Metin Altın

İlginizi çekebilir

kuru üzümde hormon

Kurutmalık Üzümde Hormon Uygulaması

Açık ve net söyliyeyim; Kurutmalık üzüm de ben hormon uygulamalarından daha çok besleme den yanayım. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*