Ana Sayfa / Bağcılık Hakkında Genel / Üzümde Hasat ve Kalite

Üzümde Hasat ve Kalite

Üzümde Hasat ve Kalite

Bir çok taze meyve ve sebzenin aksine üzüm tam olgunluğa eriştiği zaman hasat edilir. Lezzetli ve hoş bir damak tadı için üzümde hasat zamanı çok önemlidir.

Üzüm olgunluk zamanını belirlemek için bir kaç kriter gözönüne alınır. Rengi, şeker oranı, meyve büyüklüğü ve bütünlüğü bu kriterler içinde sayılabilir. Sultani üzüm eğer sofralık olarak değerlendirilecekse en az 16 brix ve 8 asit değerine ulaştığında hasat edilmelidir. Kurutmalık olarak değerlendirilmesi düşünülüyorsa 22-23 brix hasat için uygun zamanı gösterecektir. Brix değeri refraktometre dediğimiz bir cihaz ile ölçülür.

refraktometre
refraktometre

 

Tüm bunların yanında hasat zamanını belirleyen en önemli faktör eğitimli bir çift gözdür. Yıllardır üzüm yetiştiriciliği yapan deneyimli bir üretici salkıma baktığında en uygun hasat zamınını belirleyebilmektedir.

Hasat edilen üzümler eğer arazide işlenmiyorsa üzüm işletmelerinde paketlemeden önce işlenir ve uzun yolculuğuna çıkma için hazırlanır. Dünya çapında pazarlara çıkacak üzümler 30-32 F yani yaklaşık -1 ile 0 °C  saklanır.

Bağ danışma kurulunun 2012 yılında hazırladığı Çekirdeksiz üzümde hasat olgunluk değerlerinin uygulanmasına ilişkin raporunu inceleyebilirsiniz.

2Redgrapes  6Blackgrapesüzüm

İlginizi çekebilir

Dolu Bombası – Dolu Topu Nedir ?

Dolu Bombası – Dolu Topu Nedir ? Bu yazımda belki çoğunuzun ilk kez duyacağı Dolu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*