İlaçlı Suyu Rastgele Dökene Ceza Geliyor

İlçemizde baharın gelmesi ile birlikte bağlarda yoğun ilaçlama dönemide başlamış oldu. Gece gündüz demeden arazilerini kontrol eden çiftçiler değişik dönemlerde bağlarında ilaçlamalarda bulunuyor. Ancak bu ilaçlama sonrasında çiftçilerimizin bazılarının yaptığı  büyük yanlışlardan birisi de ilaçlama suyunun yollara veya gelişi güzel yerlere dökülmesi olmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak Sarıgöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü bir duyuru yayınladı. Duyuruya göre ilaçlama suyunu rastgele yerlere dökenler tespit edildiğinde para cezası ile cezalandırılacaklar.
İlçe müdürlüğünün yapmış olduğu duyuru şöyle;

Bağ ve meyve bahçelerinde arazi ilaçlamasından sonra ilaçlama aleti içerisinde kalan ilaçlı suları stabilize ve asfalt yollara ,su kanallarına veya tarım arazisi dışındaki alanlara dökmek yasaktır.Yollara,su kanallarına v.b. yerlere atık ilaçlı suların dökülmesi hem insan sağlığı hemde çevre açısından sakıncalıdır.Bu neden ile ilaçlı suyu yukarıdaki bahsi geçen yerlere dökenler hakkında 5996 sayılı kanuna göre idari para cezası uygulanacaktır.İlaçlı suyu döken kişileri gören vatandaşlarımızın plaka numarası belli olacak şekilde fotoğraflaması veya görüntülemesi halinde bu bilgileri İlçe Müdürlüğümüze ulaştırmaları uygun olacaktır.İhbarda bulunan kişilerin isteği halinde kimlik bilgileri gizli tutulacaktır.

kaynak:sarigolhaberi.com

İlginizi çekebilir

Ekonomik zarar oluşturacak don zararı yok

18.03.2020 tarihinde bölgemizde hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi sonucu bağ alanlarında zarar meydana gelip gelmediği ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*