Kış Geliyor Ama Üzümler Hala Güzel

Sonbaharın son ayına girilmesine rağmen Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün kesimi devam ediyor. Sarıgöl Ovası’nın dünyaca ünlü çekirdeksiz sofralık Sultaniye üzümlerinin bağlardan kesimi yoğun bir şekilde devam ederken, Sarıgöl’de uygulanan beyaz kanaviçe örtü sistemi sayesinde yaklaşık 20-30 bin ton civarında üzümün kesilmeyi beklediği ve Sarıgöl’de üzüm kesimlerinin aralık ayının ortalarına kadar devam edeceği öğrenildi.

üzüm kesimi
Sarıgöl’de Sultaniye üzüm bağlarından yaş üzüm kesimlerinin devam ettiğini ifade eden Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzüm bağlarında halen daha 20-30 bin ton üzümlerin koruma altında bekletilmekte olduğunu belirtti. Ülgen, “2015 yılında Sarıgöl’de 90 bin dekarlık üzüm alanına önce don, ardından haziran ayının başlarında dolu zarar verdi. Bu bağlarımızda zarar büyük oldu. TARSİM zarar bedeli için üreticilerin hesabına 55 milyon TL yatırmaya başladı. İlçemizdeki 2015 yılındaki rekoltemiz 150 bin ton yaş üzüm belirledik. Bağlarımızın üstü temmuz ayından itibaren sıcaklara, toza, dolu, iri yağmurlara, kırağı ve çiğ olaylarına karşı beyaz naylon kanaviçe ile örtüyle koruma altına alındı. Kesim işleri bitene kadar üzümlerimiz dalında koruma altındadır. Üzüm kesimleri şu an hızlı bir şekilde devam etmekte olup tahminen aralık ayının ilk haftalarına kadar devam etmesi beklenmektedir.” dedi.

ÜZÜMLER KALİTELİ VE FİYATLARI DA GÜZEL

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, don ve dolu zararından arda kalan yaş üzümlerin kalitesinin çok güzel olduğunu bunun yanında yaş üzüm fiyatlarının da yüz güldürdüğünü belirterek, “Sultaniye üzümlerimizin ve diğer dokuz tür çekirdekli sofralık üzümlerin kaliteleri bu sene çok güzel oldu. Çünkü bacılarımız denetimli bağcılık ve bilinçli bağcılık yapıyorlar. Bunun yanında şuan iç piyasa ve ihracat yaş üzümlerin fiyatları 1.80-2.25 TL arasında satılmakta. Fiyatlar da yüz güldürdü.” dedi.

üzüm hasadı
MUTLAKA TARSİM YAPTIRILMALIDIR

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzüm bağlarının her yıl olmasa bile yıl aşırı don ve dolu zararından mağdur olduğunu dile getirerek üzüm üreticilerini uyarıda bulundu. Ülgen şunları söyledi:
“’TARSİM’de zaten primin yüzde 50’sini devlet karşılamakta. Çiftçilerimiz ihmal etmesinler. Don ve dolunun ne zaman olacağı belli olmaz. Ürünlerinizi mutlaka TARSİM sigortasını her yıl yaptırsınlar. Sarıgöl’de TARSİM’e her geçen yıl sigorta yaptıranların sayısı artmaktadır. Bu konu ihmale gelmez.”
Ali İhsan Ülgen, Sarıgöl Sultaniye üzümlerinin yurt içinde olduğu gibi başta Rusya olmak üzere bir çok ülkeye de ihraç edildiğini sözlerine ekledi.
kaynak:manisailkhaber

İlginizi çekebilir

Ekonomik zarar oluşturacak don zararı yok

18.03.2020 tarihinde bölgemizde hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi sonucu bağ alanlarında zarar meydana gelip gelmediği ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*