Müşküle Üzüm Çeşidi Piyasada Kendine Yer Arıyor

Müşküle Üzüm Çeşidi Piyasada Kendine Yer Arıyor

Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, ilçelerinde çok fazla üzüm çeşidi bulunduğunu belirterek, “Umurbey köyümüzde öne çıkan en verimli üzüm Müşküle üzümü. Son zamanlarda siyah üzüm çeşitleri de çiftçilerimiz tarafından üretilmektedir. 23 bin dekarlık alanda üzüm üretimi yapılıyor. 23 bin ton civarında üzüm elde edilmekte” diye konuştu.

Üzümlerinin, piyasada iyi alıcı bulduğuna dikkati çeken Pınar, “Müşküle üzümümüzü meyvecilik fuarlarına da götürüyoruz. Yetkililer de bu üzümün gerçekten lezzetli olduğunu belirtiyor. Manisa üzümüne kafa tutar” dedi.

// Burada habere ekleme yapma ihtiyacı hissetim. Üreticilerin ve üretici birliklerinin kendi yöresel çeşitlerini övmeleri daha iyi görmeleri elbette güzel bir durum. Ancak kendi reklamlarını yapmaya çalışırken kendine rakip olarak seçtikleri çeşit ve bölge yanlış olmuş bence. Çekirdeli bir çeşidi tüm dünyanın kabul ettiği çeirdeksiz sultani üzümün alternatifi olabileceği gibi bir yanlışa düşmüşler.

Üzüm yetiştiricisi Süleyman Kalender de kaynakçılık işini bırakıp, baba mesleği çiftçiliği devam ettirmek adına yeniden bu işe yöneldiğini söyledi.

Köy halkının genelinin meyve yetiştiriciliği yaptığını anlatan Kalender, bu yıl üzüm hasadının ve piyasa durumunun çok iyi olduğunu dile getirdi.

//Bu yıl Manisa bölgesinde meydana gelen afetlerden dolayı piyasada kendilerine yer bulmalarını biraz yanlış değerlendirmişler.

Kalender, üzüm toplama işlemini ailece yaptıklarını anlatarak, “Çok gerekli olduğu zamanlarda işçi tutuyoruz. Sabah erkenden kalkıp ailece bağa gelip hasadı gerçekleştiriyoruz. Köyümüze tüccarlar geliyor. Bu bölgeden seçtikleri üzümleri toplatıp alıyorlar. Üzüm yetiştirmek çok zahmetli bir iş. Kaliteli üzüm almak için hava şartları da çok önemli” ifadelerini kullandı.
müşküle üzümü
KARADENİZLİLER YİYOR

Müşküle üzümünün diğer üzümlere göre daha farklı bir lezzeti olduğunu belirten Kalender, “Esas yenilmesi gereken üzüm, bu üzüm. Çekirdekli üzüm daha fazla tüketilmesi gerekir. Yalnız İstanbul bölgesinde daha fazla çekirdeksiz tercih ediliyor. Geyve’nin üzümünü Karadenizli yiyor” diye konuştu.

Kalender, bu yıl fiyatların geçen yılın aksine gayet iyi olduğuna dikkati çekerek, “Bu yıl bağlarda 2 liradan aşağı üzüm kesilmiyor. Bu yıl Manisa bölgesinde üzüm yetersizliği var. Bu nedenle bu yıl fiyatlar yüksek diye tahmin ediyoruz. Bu bölge keşfedilirse Geyve’nin üzümü, Manisa bölgesini geçer” değerlendirmesinde bulundu.

//İlk araya girşimde yazdığım gibi iki üzüm çeşidi arasında siklet farkı var, tahminimce haberi yapan muhabir de kendinden biraz bir şeyler katmış

Meyve sebze üreticisi Muharrem Ata da üzüm hasatlarının başladığını ve kendi imkanlarıyla hasadı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu yıl hasat döneminin istedikleri şekilde geçtiğini ifade eden Ata, Geyve üzümünün tanınmasıyla Türkiye’de en çok tercih edilen çeşitler arasına gireceğini vurguladı.

//google’da daha doğru dürüst görsele bile sahip olmayan bu üzüm çeşidinin damak tadı zenginliği açısından yaygınlaşması ve üreticilerinin yüzünü güldürmesini temenni ederim

İlginizi çekebilir

Ekonomik zarar oluşturacak don zararı yok

18.03.2020 tarihinde bölgemizde hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi sonucu bağ alanlarında zarar meydana gelip gelmediği ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*