Okullarda Kuru Üzüm Dağıtımı Manisa’yı Sevindirdi

Okullarda Kuru Üzüm Dağıtımı Manisa’yı Sevindirdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun tüm okullarda yılda 60 bin ton kuru üzüm dağıtılacağına yönelik açıklaması Manisa’daki ziraat odaları ile ticaret borsasında heyecan yarattı.
Okullarda Kuru Üzüm Dağıtımı Manisa’yı Sevindirdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun tüm okullarda yılda 60 bin ton kuru üzüm dağıtılacağına yönelik açıklaması Manisa’daki ziraat odaları ile ticaret borsasında heyecan yarattı. Borsa Başkanı Sadık Özkasap, projeyle kentin çekirdeksiz kuru üzümünün daha çok ön plana çıkacağını vurguladı.

Geçen cumartesi günü partisinin il başkanlığı kongresine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun tüm okullara yılda 60 bin ton kuru üzüm dağıtılacağına yönelik açıklaması, Manisalıları sevindirdi. Okullara kuru üzüm dağıtılmasına yönelik geliştirilen ‘Okul Üzümü, Akıl Üzümü’ projesinin mimarı AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş’ın Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap’ı ziyaretinde konu tekrar konuşuldu. AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan ile il yönetiminin de katıldığı ziyarette Özkasap, “Hem üzümün tanıtımı, iç tüketiminin artırılması ve yeni nesillere beslenme alışkanlığının kazandırılması konusunda gerçekten önemli bir proje hayata geçiriliyor. En önemli nokta kuru üzümün iç piyasadaki değeri ve tüketimi artacaktır. Böyle gelecek nesillerimiz sağlıklı yetişirken, üzüm üreticilerimizde sevinecektir” dedi. Ülkenin çekirdeksiz kuru üzümünün yüzde 95’nin Manisa’da üretildiğini dile getiren Borsa Başkanı Özkasap, “Dünyada ülkemiz, Manisa’nın sağladığı potansiyel ile Amerika’dan sonra ikinci büyük üreticidir. Ancak iç tüketimde vatandaşlarımız bu kıymetli üründen neredeyse hiç faydalanmamaktadır. Bu projeyle artık kuru üzüm iç piyasada büyük önem kazanacaktır. Ayrıca Manisalı üzüm üreticilerimizde kazanacaktır” dedi.

SAĞLIKLI BESLENME VE ALIŞKANLIĞINI SAĞLAMAK

Başbakan Davutoğlu’nun açıklanmasından büyük memnuniyet duyduğunu, üreticiler için de açıklamanın sevinç yarattığını söyleyen AK Parti Milletvekili Yurttaş, amaçlarının haftada üç gün 45 gramlık üzümle okul çağındaki çocuklara sağlıklı beslenme ve bu alışkanlığı kazandırmak olarak açıkladı. AK Parti Manisa Milletvekili Yurttaş ayrıca ‘Okul Üzümü Akıl Üzümü’ projesinin ayrıntıları hakkında Ticaret Borsası yönetimine slayt eşliğinde bilgi verdi.

ARZ FAZLALIĞI SORUNU AÇISINDAN ÖNEMLİ

Öte yandan TARİŞ Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Davutoğlu’nun kuru üzüm dağıtımıyla ilgili açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türker, “TARİŞ olarak, bugüne kadar okullarda üzüm dağıtılması yönünde sürekli talepte bulunduk ve yetkililer nezdinde dile getirdi. Bu projenin, ülkemizde genç nesillerin üzüm ürünü ile tanışması ve üzüm tüketim alışkanlığının kazanılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Yıllardır çekirdeksiz kuru üzümde yaşanan arz fazlalığı sorunu nedeniyle karşılaşılan fiyat istikrarsızlığının önüne geçebilmek için de bu proje önemli bir imkan sunacaktır” dedi. Üzüm üreticilerine de seslenen Türker, “Üzüm üreticilerimiz bu açıklamadan sonra açığa üzüm dökmemelerini istiyoruz” dedi.

İlginizi çekebilir

Ekonomik zarar oluşturacak don zararı yok

18.03.2020 tarihinde bölgemizde hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi sonucu bağ alanlarında zarar meydana gelip gelmediği ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*