Üzüm Hasatı Halen Devam Ediyor

Üzüm Hasatı Halen Devam Ediyor

Sarıgöl ve çevresinde temmuz ayında erkenci üzümlerin kesimleri ile başlayan üzüm hasadı Kasım sonuna gelinmesine rağmen hız kesmeden devam ediyor.

Temmuz ayında superior ve Trakya İlkeren ile başlayan üzüm kesimlerinin ardından yörenin yaş ve kuru olarak değerlendirilen çekirdeksiz Sultani üzümleri ve yayla bağlacığı üzümleri olan dokuz tür çekirdekli sofralık üzümlerin kasım ayı sonuna kadar bağlardan kesiminin yapılacağını ifade eden Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Sarıgöl’de bağcılarımız üzümlerini korumak amaçlı olarak temmuz ayının 15’inden itibaren beyaz naylon örtü ile bağların üzerleri kapatıldı. İlçemizde 110 bin dekarlık alanda sofralık çekirdeksiz Sultani üzüm yetişmekte. Bu arada dokuz tür çekirdekli sofralık üzüm altı bin dekarlık alanda yetişmekte. Kesim çalışmaları kasım sonuna kadar devam edecek. Bağlarda şuan 8-9 bin dekarlık alanda üzüm kaldı” dedi.

Üzüm kesimlerini soğuk etkilemiyor

Soğukların üzüm kesimlerini etkilemediğine işaret eden Ülgen : “İşçiler, sabahın erken saatlerinde iyice giyinerek kesimlere yapıyor. Öğleye kadar üzüm kamyonlarına dolduruluyor. Yağışlı havalarda ise işçiler yağmurluklara ve ayaklarına çizme giyerek çalışmalarını yapmakta.” dedi.
kaynak:haberler  [.] com

 

İlginizi çekebilir

Ekonomik zarar oluşturacak don zararı yok

18.03.2020 tarihinde bölgemizde hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi sonucu bağ alanlarında zarar meydana gelip gelmediği ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*