Üzüm Yaprağının Kilosu 3 TL’den Alıcı Buluyor

Üzüm Asma Yaprağının Kilosu 3 TL’den Alıcı Buluyor

Sarıgöl ve çevresinde üzüm bağlarından toplanan taze asma yapraklarının alımlarına başlandı. Sabahın erken saatlerinde kadınlar tarafından toplanmaya başlayan taze bağ yaprakların kilosu 3 TL’den alıcı buluyor.

Taze üzüm yaprağı piyasasının açılması ile birlikte kadınlar bağlardan topladıkları yaprak paraları ile aile ekonomisine katkı sağlıyor.
Üzüm bağlarından sabah erken saatlerde bağlara giren kadınlar üç dört saat yaprak topladıktan sonra, taze yaprak alıcılarına teslim ediyor. Üzüm bağlarından ilk yaprak toplamada bir kadının ortalama 20 kilogram taze yaprak toplayabildiği, ilerleyen günlerde ise 40 kilograma kadar çıktığı öğrenildi. Sarıgöl ve çevresinde çeşitli alım merkezlerindeki yaprak alıcıları günlük taze bağ yapraklarını aynı günde salamura yapmak için işletmelerine sevk ediyorlar. Taze bağ yaprağı alımlarının Eylül ayının sonuna kadar devam ediyor.

İlk alımlarda yaprak fiyatlarının yüksek olduğu ancak ilerleyen günlerde bu fiyatların düşmeye başlayacağı bildirildi.

kaynak:manisahaberleri.com

İlginizi çekebilir

Ekonomik zarar oluşturacak don zararı yok

18.03.2020 tarihinde bölgemizde hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi sonucu bağ alanlarında zarar meydana gelip gelmediği ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*